Administrative Staff

Alto, Dan
Science/ Dean of Students
Dahl, Sherri
Language Arts/ Principal
Duresky, Frank
School Board
Grams, Paul
Superintendent
Jensen, Dawn
School Board
Jorgensen, Rachel
School Board
Koisti, Tessa
School Board
Lundin, Aliza
Business Manager
Olson, Linda
Secretary/ Paraprofessional
Pink, Chase
Technology Coordinator
Poxleitner, Mary
Secretary
Waldo, Kevin
School Board

Support Staff

Adams, Glenda
Custodian
Adams, Ron
Custodian
Adelman, Lissa
Paraprofessional
Anderson, Danny
Bus Driver
Barthel, Tim
Custodian
Binkley, Amanda
Paraprofessional
Connelly, Annette
Paraprofessional
Frenzel, Nicole
Paraprofessional
Frenzel, Regina
Paraprofessional
Gehlert, Dawn
Daycare
Heck, Destiny
Daycare
Hillman, Colleen
School Nurse
Hillman, Earl
Bus Driver
Jahnke, Laurie
Paraprofessional
Jansen, Dawn
Paraprofessional
Jansen, Paul
Bus Driver
Jean, Jeannie
Paraprofessional
Johnson, Caitlin
Daycare
Koisti, Mary Jane
Bus Driver
Koisti, Rob
Bus Driver
Lempart, Billie
Cook
Mayers, Calvin
Head Custodian
Mayers, Steven
Custodian
Mostad, Leon
Bus Driver
Nelson, Brittney
Daycare
Nelson, Carver
Transportation Director
Nistler, Cathy
Paraprofessional
Nistler, David
Bus Driver
Nistler, Justine
Head Cook
Persons, Nicole
Media Center
Pink, Chase
Technology Coordinator
Poxleitner, Stasha
Paraprofessional
Swanson, Angie
Cook
Swanson, Renae
Paraprofessional
Swenson, Marie
Paraprofessional/ Bus Driver
Talberg, Lori
Paraprofessional
Thomas, Tiffany
Paraprofessional/ Community Ed.
Waldo, Jody
Paraprofessional

Teaching Staff

Alto, Dan
Science/ Dean of Students
Amsden, Carly
Success for the Future Interventionist
Celander, Cynthia
School Counselor
Christiansen, Kari
Spanish
Clark, Maria
Speech Pathologist
Dahl, Sherri
Language Arts/ Principal
Dreher, Shana
Elementary Special Ed.
Hand, Jaime
1st Grade
Holter, Rita
ECSE
Kindem, Miriam
Music/ Choir
Knutson, Caleb
History
Krueth, Sheila
Special Education
Kuleta, Betsy
Special Education
Lindsey, Jackson
Language Arts
Lundin, Curt
4th Grade
Lundin, Justin
5th Grade
Mastin, Amy
Science
Mostad, Jennifer
Reading Specialist
Neft, Rachael
ECFE
Nissen, Teri
Music/ Band
Nord, Eric
Industrial Arts
Norman, Carly
Math
Notsch, Solveig
Mental Health
Pink, Kristi
Math Interventionist
Pollard, Renee
Kindergarten
Rorie, Chelsey
Math
Rude, Pennie
History
Skaar, Alisa
FACS/ Science
Smischney, Kayla
6th Grade
Stomberg, Kristi
K1 Teacher
Thomason, Lara
3rd Grade
Wachtler, Susan
2nd Grade
Waldo, Sarah
Physical Ed./ Health
Webb, Joalah
Special Education